Finanční gramotnost pro sedláky aneb selský rozum ví, jak na to | Motel Golf StartMotel Golf Start - Vysoký standard ubytování zaměstnanců

Aktuality

Finanční gramotnost pro sedláky aneb selský rozum ví, jak na to

Článek publikován 17. 10. 2023

doc. JUDr. Ing. Karel Nedbálek, PhD., MBA rozšiřuje repertoár vydává v tomto roce třetí a celkově 17. publikaci. 

V pondělí 16. 10. 2023 přišla z tiskárny nová kniha „Finanční gramotnost pro sedláky aneb selský rozum, ví jak na to.“ Je určena všem, kteří nějakým způsobem zápolí s rodinným a osobním rozpočtem a jinými ekonomickými otázkami. Podnět pro napsání knihy byl ten, že někteří zaměstnanci vyžadovali každý den nějakou zálohu za práci. Nebyli schopni vyjít s penězi do výplaty, když výplatní termín byl kolem 15. v měsíci. Když náhodou obdržel zaměstnanec větší částku, tuto pak použil k nakoupení naprosto nepotřebné, zbytečné, luxusní věci, neodpovídající jeho možnostem a okamžitě se zadlužil, protože na druhý den neměl z čeho žít a musel si někde půjčit. Snažte se nepodléhat lákavým nabídkám typu: Vánoce se blíží, kupte roztomiloučký dárek pro děti, skvělá dovolená za hubičku, kup si teď, zaplať později. Budu rád, když některé doporučené postupy použijete ve svém životě a tímto způsobem Vás to pomalounku naučí šetřit a správně investovat. Potom nebudete závislí na tom, abyste každý den požadovali nějakou zálohu.

Cena publikace je 200,- Kč, v případě osobního odběru v kanceláři se Slušovicích na Motelu Golf Start, Slušovice č.p. 520. Možno koupit i jiné knihy dle výběru na obrázku.

Objednávky můžete podávat také u paní Naděždy Malinové na e-mailu nadamalinova@email.cz. 

      

 

O čem kniha je se dočtete v anotaci: 

Tato kniha se věnuje finanční gramotnosti s důrazem na praktické a srozumitelné informace pro každého, včetně těch, kteří se finanční problematikou běžně nezabývají. Autor se snaží vysvětlit složité pojmy a souvislosti pomocí obrazných přirovnání a zjednodušení, které jsou srozumitelné i pro ty, kdo nemají hlubší ekonomické znalosti. V knize jsou vysvětleny základy inflace, je zde popsána jako nárůst cen výrobků a služeb v ekonomice. Dále se autor zabývá pojmy potravinová soběstačnost a bezpečnost. Soběstačnost znamená schopnost země produkovat dostatek potravin pro své obyvatele, zatímco potravinová bezpečnost souvisí s dostupností a dostupnou cenou potravin. Kniha se dále věnuje vlivům na cenu elektrické energie. Jsou zde popsány faktory, jako jsou nabídka a poptávka po elektřině, výrobní náklady a regulace trhu. Autor také vysvětluje pojmy virtuální měny, což jsou digitální peníze nemající fyzickou podobu, a líčí, jak se stanovuje hodnota koruny vůči ostatním měnám. Kniha se dále věnuje sdílené ekonomice, což je koncept využívání a sdílení zdrojů a služeb mezi jednotlivci a firmami.
Maslowova pyramida lidských potřeb je také vysvětlena jako hierarchie lidských potřeb od základních fyzických až po vyšší psychologické potřeby. Další kapitoly se zaměřují na pilíře prosperity a diverzifikace majetku, tedy postupy vedoucí blahobytu jednotlivce. Vysvětlen je také proces rodinného rozpočtu. Kniha se rovněž věnuje otázce oddlužení fyzických osob, poskytuje rady a postupy, jak řešit finanční problémy a dluhy. Poslední kapitola popisuje jak stanovit cenu nemovitosti, tato oblast obsahuje řadu výpočtů, ale pro pochopení stačí jednoduché závěry. Celkově lze tuto knihu charakterizovat jako snahu o přiblížení finančních konceptů a znalostí laické veřejnosti prostřednictvím jasných a srozumitelných vysvětlení a praktických příkladů.


Copyright © 2023 Miroslav Tomšů; všechna práva vyhrazena
Administrace