Finanční gramotnost pro sedláky aneb selský rozum ví, jak na to | Motel Golf Start

Aktuality

Finanční gramotnost pro sedláky aneb selský rozum ví, jak na to

Článek publikován 17. 10. 2023

doc. JUDr. Ing. Karel Nedbálek, PhD., MBA rozšiřuje repertoár vydává v tomto roce třetí a celkově 17. publikaci. 

V pondělí 16. 10. 2023 přišla z tiskárny nová kniha „Finanční gramotnost pro sedláky aneb selský rozum, ví jak na to.“ Je určena všem, kteří nějakým způsobem zápolí s rodinným a osobním rozpočtem a jinými ekonomickými otázkami. Podnět pro napsání knihy byl ten, že někteří zaměstnanci vyžadovali každý den nějakou zálohu za práci. Nebyli schopni vyjít s penězi do výplaty, když výplatní termín byl kolem 15. v měsíci. Když náhodou obdržel zaměstnanec větší částku, tuto pak použil k nakoupení naprosto nepotřebné, zbytečné, luxusní věci, neodpovídající jeho možnostem a okamžitě se zadlužil, protože na druhý den neměl z čeho žít a musel si někde půjčit. Snažte se nepodléhat lákavým nabídkám typu: Vánoce se blíží, kupte roztomiloučký dárek pro děti, skvělá dovolená za hubičku, kup si teď, zaplať později. Budu rád, když některé doporučené postupy použijete ve svém životě a tímto způsobem Vás to pomalounku naučí šetřit a správně investovat. Potom nebudete závislí na tom, abyste každý den požadovali nějakou zálohu.

Cena publikace je 200,- Kč, v případě osobního odběru v kanceláři se Slušovicích na Motelu Golf Start, Slušovice č.p. 520. Možno koupit i jiné knihy dle výběru na obrázku.

Objednávky můžete podávat také u paní Naděždy Malinové na e-mailu nadamalinova@email.cz. 

      

 

O čem kniha je se dočtete v anotaci: 

Tato kniha se věnuje finanční gramotnosti s důrazem na praktické a srozumitelné informace pro každého, včetně těch, kteří se finanční problematikou běžně nezabývají. Autor se snaží vysvětlit složité pojmy a souvislosti pomocí obrazných přirovnání a zjednodušení, které jsou srozumitelné i pro ty, kdo nemají hlubší ekonomické znalosti. V knize jsou vysvětleny základy inflace, je zde popsána jako nárůst cen výrobků a služeb v ekonomice. Dále se autor zabývá pojmy potravinová soběstačnost a bezpečnost. Soběstačnost znamená schopnost země produkovat dostatek potravin pro své obyvatele, zatímco potravinová bezpečnost souvisí s dostupností a dostupnou cenou potravin. Kniha se dále věnuje vlivům na cenu elektrické energie. Jsou zde popsány faktory, jako jsou nabídka a poptávka po elektřině, výrobní náklady a regulace trhu. Autor také vysvětluje pojmy virtuální měny, což jsou digitální peníze nemající fyzickou podobu, a líčí, jak se stanovuje hodnota koruny vůči ostatním měnám. Kniha se dále věnuje sdílené ekonomice, což je koncept využívání a sdílení zdrojů a služeb mezi jednotlivci a firmami.
Maslowova pyramida lidských potřeb je také vysvětlena jako hierarchie lidských potřeb od základních fyzických až po vyšší psychologické potřeby. Další kapitoly se zaměřují na pilíře prosperity a diverzifikace majetku, tedy postupy vedoucí blahobytu jednotlivce. Vysvětlen je také proces rodinného rozpočtu. Kniha se rovněž věnuje otázce oddlužení fyzických osob, poskytuje rady a postupy, jak řešit finanční problémy a dluhy. Poslední kapitola popisuje jak stanovit cenu nemovitosti, tato oblast obsahuje řadu výpočtů, ale pro pochopení stačí jednoduché závěry. Celkově lze tuto knihu charakterizovat jako snahu o přiblížení finančních konceptů a znalostí laické veřejnosti prostřednictvím jasných a srozumitelných vysvětlení a praktických příkladů.


Copyright © 2024 Miroslav Tomšů; všechna práva vyhrazena
Administrace